Basilica

bas-1AW średniowiecznym mieście dwóch architektów wznosi przepiękną katedrę. Problem polega na tym, że jeden działa na zlecenie króla, a drugi biskupa diecezji. Który z budowniczych przechytrzy tego drugiego i przeforsuje swój pomysł?

W grze Basilica gracze rozgrywają naprzemienne tury, w których muszą wykonać 3 z możliwych akcji: rozbudować katedrę, wystawić budowniczego lub wykonać rozkaz. Katedrę rozbudowujemy bez ograniczeń w dół, ale tylko w pięciu kolumnach wyznaczonych przez planszę. Kafle bazyliki dokładamy zawsze w ten sposób, żeby przynajmniej jednym bokiem stykały się z innym. Na dobudowanym elemencie można wystawić swojego majstra. Jest to jedna z ważniejszych akcji, ponieważ na etapach punktowania będziemy zliczać przewagi budowniczych na wszystkich obszarach. (Obszar to stykające się ze sobą kafle w tym samym kolorze – żółtym, czerwonym, niebieskim lub zielonym). I trzecia z akcji, czyli wykonanie rozkazu, to użycie drugiej strony kafla bazyliki w celu np. przesunięcia budowniczych, czy usunięcia ich z planszy. Rozkazów jest kilka i dzięki nim możemy mocno zmieniać sytuację na planszy.

Na początku gry na odpowiednim torze ustawiamy pion króla. Gdy dotrze on na swojej drodze do pola z koroną, następuje podliczanie punktów. Król porusza się o jedno pole za każdym razem, gdy do katedry dołączamy kafel z koroną. Trzecie podliczanie punktów kończy grę. Punkty otrzymuje się za każdy kafel obszaru, na którym basilica2mamy przewagę budowniczych. Dodatkowo możemy otrzymać punkty za np. dołączenie do budowniczego żetonu awansującego go na architekta. Gracz, który ma mniej budowniczych na danym obszarze, otrzymuje punkty w liczbie równej liczbie jego pionów.

Po podliczeniu punktów wszyscy budowniczowie i żetony awansu wracają do graczy. Następnie likwidujemy dwa najbliższe planszy rzędy katedry, uznając je za zakończone, a resztę kafli przesuwamy do góry, nie zmieniając ich układu, (dość karkołomne zadanie…).

Gra wydaje się ciekawą, możliwości strategicznych jest sporo, ale mocno ogranicza nas liczba budowniczych, ponieważ mamy ich tylko 5 i trzeba naprawdę mocno główkować, jak ich odpowiednio wykorzystać lub odzyskać tych nagle odciętych od świata np. rusztowaniem. Dodatkowo, dochodzące losowo rozkazy, które mają znaczenie od marginalnego po bardzo duże, mogą dawać sporą przewagę jednemu z graczy. W pewnym momencie w ogóle nie chcieliśmy z nich korzystać, bo te wyłożone były słabe, a baliśmy się, że któremuś z nas dojdzie coś super. Dużym plusem jest to, że plansza powstaje w trakcie rozgrywki i każda gra będzie zupełnie inna.

basilica3Basilica to gra dla dwóch graczy, a rozgrywka zajmuje około 45 minut. Jeśli lubicie grać tylko we dwoje, dłuższe przerwy w grze spowodowane rozmyślaniami przeciwnika nad swoimi trzema akcjami Was nie przerażają i sami lubicie obmyślać strategię, mimo losowego dochodzenia elementów, to warto zagrać w tę grę.

3 kamienie milowe Marcina:

Zacznę standardowo od wykonania, mamy całkiem grube kafle tekturowe w jaskrawych kolorach, z których będziemy tworzyć kolejne piętra naszej bazyliki. Grafiki nie są może szczególnie ładne biorąc pod uwagę obecny poziom gier, lecz trzeba spojrzeć na to z perspektywy czasu, bo ta gra ma już 7 lat. Sam pomysł wydaje się całkiem ciekawy, lecz gra nie ustrzegła się kilku błędów, o części wspomniała już Aga, lecz należy też wspomnieć o samym kształcie naszej budowli i tym, że nasz budynek powstaje niby od dachu :/ Gra przeznaczona jest dla 2 wojowniczo nastawionych graczy, gdyż poziom negatywnej interakcji jest bardzo wysoki. Należy też powiedzieć, że grę zaprojektował Pan Łukasz M. Pogoda, a naszych twórców zawsze wspieramy :D

(O)cena: 3+ / 55 zł

GRĘ MOŻNA WYPOŻYCZYĆ I KUPIĆ W PLANSZOMANIA.PL

One thought on “Basilica

  1. Dla mnie z punktu widzenia samej tematyki i głównych „aktorów”, gra wydaje się ciekawa. Gwarantuję administratorom tego bloga, że akurat w tę grę członkowie mojej rodziny zagrają. Jak na standardy w tej branży, gra jest bardzo tania. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.